DPO290/1996 ID intern unic: 320981 Версия на русском | Fişa actului juridic |
Republica Moldova | |
PREŞEDINTELE REPUBLICII MOLDOVA | |
DECRET
Nr. 290
din 02.10.1996 | |
Cu privire la decorarea unui grup de lucrători din domeniul învăţămîntului cu distincţii de stat | |
Publicat : 28.11.1996 în Monitorul Oficial Nr. 077 art Nr : 729 | |
În temeiul art. 88 lit. a) din Constituţia Republicii Moldova şi al prevederilor Legii nr. 1123-XII din 30 iulie 1992 "Cu privire la distincţiile de stat ale Republicii Moldova",
Preşedintele Republicii Moldova d e c r e t e a z ă:
Articol unic. - Pentru muncă îndelungată şi rodnică în domeniul învăţămîntului, merite deosebite în perfecţionarea procesului instructiv-educativ, activitate metodico-didactică intensă şi profesionalism înalt, se decorează:
cu ordinul "Gloria Muncii"
BOSI Gheorghe - profesor la Liceul Teoretic Leova
CHIRIAC Liubomir - director al şcolii medii Antoneşti, Cantemir
CORNEA Maria - director adjunct al şcolii medii incomplete Hulboaca, Orhei
GANTEA Irina - colaborator ştiinţific coordonator la Institutul
de Ştiinţe Pedagogice şi Psihologice
HADJI Eugenia - director al şcolii medii "V. Korolenko" Moscovei, Cahul
HRIŞCEV Eugen - rector al Academiei de Studii economice din Moldova
LUCA Vasile - profesor la Liceul-internat Republican cu Profil Sportiv
LUNGU Alexandru - şef de catedră la Universitatea de Stat Tiraspol
TOLMACIOV Pavel - rector al Institutului Naţional de Educaţie Fizică şi Sport
TORLAC Sofia - director general al Direcţiei raionale de învăţămînt
şi cultură Ceadîr-Lunga
ZNAGOVANU Mircea - director al şcolii medii Jăvreni, Criuleni
ŞAROVA Eugenia - profesoară la Liceul teoretic "A. Mateevici" Căuşeni
cu medalia "Meritul Civic"
ATANASOV Ecaterina - profesoară la liceul teoretic "M. Eminescu" Sîngerei
AXENTI Eleonora - director al şcolii medii nr. 64 Durleşti, Chişinău
BARDUC Raisa - învăţătoare la şcoala medie nr. 1 Iargara, Leova
BENU Mihail - director al şcolii medii Baimaclia, Comrat
BÎRNAZ Raisa - profesoară la şcoala medie incompletă Tabăra, Orhei
BOJESCU Oltiţa - director al grădiniţei de copii "Îngeraşul", Chişinău
BOLDURESCU Vasile - director al şcolii tehnico-profesionale nr. 80 Nisporeni
BOLGAR Varvara - învăţătoare la şcoala medie nr. 1 Comrat
BUZĂ Vasile - director al şcolii medii incomplete Cuconeştii Noi, Edineţ
CALAC Eugenia - profesoară la şcoala medie nr. 61 Chişinău
CAMENŞCIC Valentina - director-adjunct al şcolii normale "A. Mateevici" Chişinău
CARAUŞ Mihail - profesor universitar la Academia de Studii Economice
din Moldova
CASIAN Anatolie - şef de catedră la Universitatea Tehnică a Moldovei
CEMORTAN Stela - cercetător ştiinţific la Institutul de Ştiinţe Pedagogice
şi Psihologice
CHIVRIGA Vasile - director al şcolii medii "M. Eminescu" Ungheni
CIUMAC Andrei - prorector al Academiei de Studii Economice din Moldova
COLŢA Parascovia - director general al Direcţiei raionale a învăţămîntului Cimişlia
COPACEAN Alexandru - director general adgunct al Direcţiei raionale a
învăţămîntului Şoldăneşti
CUNEŢCHI Ludmila - director adjunct al şcolii medii nr.1 Criuleni
DAGHI Ion - conferenţiar la Universitatea Pedagogică de Stat
"Ion Creangă"
DARII Vera - învăţătoare la şcoala medie Chetrosu, Drochia
DELIBALTOV Ivan - director al şcolii-internat auxiliare Corten, Taraclia
DEMIDAŞ Maria - şefă a cabinetului metodic al Direcţiei raionale
a învăţămîntului Basarabeasca
DIACONU Vasile - director al şcolii-internat de tip general Orhei
DIMINENCO Maria - director adjunct al gimnaziului "Gh. Asachi" Cucoara,
Cahul
DONNIC Dmitrii - profesor la şcoala specială pentru copii şi juniori nr.2 Bălţi
FORTUNA Viorel - director al şcolii-internat pentru copii orfani şi rămaşi
fără tutelă Făleşti
GANEA Lidia - profesoară la şcoala medie Ruseştii Noi, Ialoveni
CÎŢU Alexandra - director al şcolii Nicoreni, Drochia
GOROBEŢ Vladimir - director al şcolii medii Colicăuţi, Briceni
GORUN Elena - director al şcolii medii Cioburciu, Ştefan Vodă
GRECU Dumitru - profesor la şcoala medie incompletă Slobozia Mare,
Vulcăneşti
IŞMULIN Iuvenalii - maistru la şcoala tehnico-profesională nr. 45 Chişinău
IZMAN Mihail - conferenţiar la Universitatea Tehnică a Moldovei
JUCOVA Nelli - director adjunct la liceul "B. P. Haşdeu" Chişinău
KAMENŞCIKOVA
Rimma - director al şcolii medii nr. 4 Ciadîr-Lunga
KENDIGHELEAN Zinaida- şefă de secţie la Colegiul pedagogic "M. Ciakir" Comrat
KIRIANOVA Eugenia - director al liceului "A. Russo" Chişinău
LAVRIC Vasile - director al şcolii medii incomplete Tochile-Răducani,
Leova
LERNER Ruhlea - profesoară la liceul "C. Stere" Soroca
LUNGU Vladimir - profesor la liceul teoretic "Gh. Asachi" Chişinău
MACARI Ana - învăţătoare la şcoala medie Mîndreşti, Teleneşti
MARIŢ Alexandru - profesor universitar la Institutul de Educaţie
Fizică şi Sport
MĂRGINEANU Chira - inspector şcolar la Direcţia raională a învăţămîntului
Donduşeni
MELNIC Ludmila - profesoară la şcoala medie "P. Rumeanţev" Cahul
MÎNDÎCANU Virgil - profesor universitar la Universitatea Pedagogică
de Stat "I. Creangă"
MOISEI Mila - învăţătoare la şcoala medie "M. Eminescu" Cimişlia
MURJAC Toader - director al şcolii medii Văleni, Vulcăneşti
NEGRU Andrei - director general adjunct al Direcţiei generale
a învăţămîntului din municipiul Chişinău
NEGRU Margareta - profesoară la şcoala medie nr.59 Chişinau
NEGRU Mihail - director al şcolii-internat Străşeni
OGLINDĂ Valentina - conducător al colectivului etnofolcloric "Mioriţa" al
Centrului de Creaţie al copiilor din sectorul Botanica,
Chişinău
ONEA Nicolae - conferenţiar la Institutul Naţional de Perfecţionare
a Cadrelor Didactice
OSTAP Ilie - director al şcolii medii "Mihai Eminescu" Teleneşti
PALESICA Andrei - director al şcolii-internat de tip sanatorial Drochia
PAIUL Liubov - director al şcolii medii nr.1 Basarabeasca
STAVĂR Petru - maistru superior la şcoala tehnico-profesională nr.34 Bălţi
PETRUŞINA Dora - profesoară la liceul teoretic "N .V. Gogol" Bălţi
POPOVICI Cornelia - profesoară la şcoala tehnico-profesională nr.3 Chişinău
PRICOP Maria - profesoară la Liceul Teoretuc Teleneşti
PRIPA Ion - director al şcolii medii incomplete Pelinia, Rîşcani
RACU Iulia - director adjunct la şcoala medie nr.3 Orhei
ROTARI Alexei - preşedinte al comitetului raional Făleşti şi Sindicatului
Lucrătorilor Învăţămîntului Public şi Ştiinţă
SALAMAHINA Galina - director al Şcolii republicane speciale de cultură generală
serală şi cu învăţămînt fără frecvenţă pentru orbi
şi slabvăzători
SARCHISEANŢ Olga - director al şcolii medii nr.12 Chişinău
SCORPAN Raisa - director al şcolii medii Ştefăneşti, Floreşti
SMIŞNOI Gheorghe - director al şcolii medii nr.24 Chişinău
SPICICA Nicolae - profesor la liceul "Vasile Alexandri" Ungheni
STRATULAT Nicolae - director al gimnaziului "Ştefan cel Mare" Chişinău
SUCEVAN Vasile - şef de catedră la Institutul Naţional de Perfecţionare
a Cadrelor Didactice
SUHAN Elena - profesoară la şcoala medie Răzeni, Căinari
ŞEVCIUC Anatolie - director al şcolii medii nr.1 Făleşti
ŞIŞIAN Gheorghe - director al şcolii medii Varniţa, Bender
TESLARU Veronica - director adjinct al şcolii medii nr.1 Ştefan Vodă
TOMAILÎ Maria - director general al Direcţiei raionale a învăţămîntului
Vulcăneşti
UNGUREANU Maria - director al şcolii-internat pentru copii orfani şi rămaşi
fără tutelă Bender
VIDRAŞCU Serghei - profesor la şcoala medie nr.2 Rîşcani
VULPE Profira - profesoară la şcoala medie Pepeni Sîngerei
ZAHARCO Ilarion - specialist principal la Ministerul Învăţămîntului
ZINARI Galina - inspector la Direcţia raională a învăţămîntului Ialoveni
cu medalia "Mihai Eminescu"
CIOBANU Maria - director al biblotecii Universităţii Tehnice a Moldovei
GHINCULOV Silvia - director al bibliotecii Academiei de Studii Economice
din Moldova
PREŞEDINTELE
REPUBLICII MOLDOVA Mircea SNEGUR
Chişinău, 2 octombrie 1996.
Nr. 290.
|