În conformitate cu punctul 5 din Regulamentul privind organizarea şi funcţionarea Consiliului Economic pe lîngă Prim-ministru, aprobat prin Hotărîrea Guvernului nr. 631 din 22 august 2011 (Monitorul Oficial al Republicii Moldova, 2011, nr.139-145, art.701):
1. Se aprobă, conform anexei, componenţa nominală a Consiliului Economic pe lîngă Prim-ministru.
2. Pentru îndeplinirea atribuţiilor şi realizarea mai eficientă a activităţilor sale, secretariatul Consiliului Economic:
va iniţia, începînd cu 11 aprilie 2016, crearea unor grupuri de lucru tematice;
va monitoriza permanent disponibilitatea membrilor Consiliului şi va informa Prim-ministrul, după caz, despre necesitatea de demarare a procedurii de selectare a noilor membri.
PRIM-MINISTRU Pavel FILIP
Nr. 49-d. Chişinău, 8 aprilie 2016.
Anexă
la Dispoziţia Guvernului nr. 49-d
din 8 aprilie 2016
COMPONENŢA NOMINALĂ
a Consiliului Economic pe lîngă Prim-ministru
Reprezentanţii mediului de afaceri, asociaţiilor de business:
Mariana Rufa
|
Asociaţia Businessului European
|
Andrei Crigan
|
Asociaţia Oamenilor de Afaceri din Moldova
|
Elena Varta
|
Asociaţia Investitorilor Străini
|
Dumitru Cozmolici
|
Camera de Comerţ şi Industrie Franţa-Moldova
|
Nicolaie Dorin
|
Asociaţia Băncilor din Moldova
|
Carolina Linte
|
Asociaţia Naţională a Producătorilor de Lapte
|
Olga Șchiopu
|
Uniunea Instituţiilor Medico-Sanitare Private
|
Valentin Tofan
|
Asociaţia Producătorilor de Produse Farmaceutice
şi Parafarmaceutice
|
Alexandrina Robu
|
Asociaţia Patronală în Domeniul Energetic din Moldova
|
Cristina Martin
|
Asociaţia Femeilor Antreprenoare din Moldova
|
Leonid Cerescu
|
Confederaţia Naţională a Patronatelor
|
Valeriu Cosarciuc
|
Federaţia Naţională a Fermierilor din Moldova
|
Ana Chiriţa
|
Asociaţia Companiilor IT din Moldova
|
Igor Crapivca
|
Asociaţia Oamenilor de Afaceri „Timpul”
|
Mila Malairau
|
Camera de Comerţ Americană in Moldova
|
Alexandra Can
|
Asociaţia Patronală a Industriei Uşoare
|
Vladimir Florea
|
Asociaţia Patronală a Uniunii Transportatorilor şi
Drumarilor din Moldova
|
Vladimir Didilica
|
Camera de Comerţ şi Industrie din Moldova
|
Marina Şelaru
|
Asociaţia Contabililor şi Auditorilor Profesionişti
din Moldova
|
Stefan Condratiuc
|
Asociaţia Naţională a Apicultorilor din Moldova
|
Alexander Koss
|
Uniunea Producătorilor de Zahăr din Moldova
|
Victor Florica
|
Asociaţia Vinificatorilor din UTA Găgăuzia
|
Valentina Uzun
|
Consiliul Economic pe lîngă başcanul UTA Găgăuzia
|
Reprezentanţii comunităţii ştiinţifice:
Roman Chirică
|
Agenţia Inovaţii şi Transfer Tehnologic
|
Alexandru Stratan
|
Institutul Naţional de Cercetare Economică
|
Tatiana Lariuşin
|
IDIS „Viitorul”
|
Adrian Lupuşor
|
Expert-Grup
|
Reprezentanţii organizaţiilor internaţionale active în domeniul reformelor mediului de afaceri:
Andrei Darie
|
Ambasada Suediei
|
Lily Begiashvili
|
Corporaţia Internaţională Financiară (IFC)
|
Galina Cicanci
|
Banca Mondială
|
Sergiu Bulbaş
|
Consilier al Guvernului Republicii Moldova în reforma economică (GIZ)
|
Corneliu Rusnac
|
Agenţia SUA pentru Dezvoltare Internaţională (USAID)
|
Dafina Gercheva
|
Programul de Dezvoltare al Naţiunilor Unite (PNUD)
|
Julia Otto
|
Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD)
|
Veronica Arpintin
|
Asistenţa pentru Micul Business al BERD
|
Alexandru Pelivan
|
Ambasada Regatului Unit al Marii Britanii
|
Vasile Plămădeala
|
Delegaţia Uniunii Europene
|
Reprezentanţii instituţiilor statului:
Tudor Copaci
|
Cancelaria de Stat
|
Octavian Calmîc
|
Ministerul Economiei
|
Octavian Armaşu
|
Ministrul Finanţelor
|
Eduard Grama
|
Ministerul Agriculturii şi Industriei Alimentare
|
Vasile Bîtca
|
Ministerul Dezvoltării Regionale şi Construcţiilor
|
Stela Grigoraş
|
Ministerul Muncii, Protecţiei Sociale şi Familiei
|
Ruxanda Glavan
|
Ministerul Sănătăţii
|
Vladimir Cebotari
|
Ministerul Justiţiei
|
Valeriu Munteanu
|
Ministerul Mediului
|
Iurie Eremia
|
Agenţia Protecţia Consumatorilor
|
Gheorghe Gaberi
|
Agenţia Naţională pentru Siguranţa Alimentelor
|
Maria Borta
|
Casa Naţionala de Asigurări Sociale
|
Dumitru Parfentiev
|
Compania Naţională de Asigurări în Medicină
|
Serghei Puşcuţa
|
Inspectoratul Fiscal Principal de Stat
|
Iurie Ţurcanu
|
Centrul de Guvernare Electronică
|
Vitalie Vrabie
|
Serviciul Vamal
|
Irina Vlah
|
Guvernator al UTA Găgăuzia
|
Octavian Bodişteanu
|
Camera de Licenţiere
|
Valeriu Baciu
|
Agenţia Naţională Transport Auto
|
Dumitru Stavilă
|
Inspectoratul de Stat al Muncii
|
Igor Talmazan
|
Inspectoratul Ecologic de Stat
|
Anatolie Ghilaş
|
Agenţia Relaţii Funciare şi Cadastru
|